Informasjon fra Kystverket

Tidligere i februar fikk Kystverket varsel om klumper av olje på Frøya i Midt-Norge. Analyser fra SINTEF viser at oljen kommer fra et utilsiktet utslipp fra Equinors plattform Njord A, 31. desember 2024.

Oljefunn i Trøndelag

Uke 8 ga Kystverket Equinor pålegg om å iverksette tiltak for å begrense skadene på miljøet. Etter befaringer fra NOFO (Norsk oljevernforening for operatørselskap) har gjort på vegne av Equinor, er det oppdaget olje flere steder.

- Kystverket er tilsynsmyndighet i denne saken. Det betyr at vi overvåker oppryddingsarbeidet og sikrer at det foregår i henhold til forurensningsloven, sier direktør for miljøberedskap i Kystverket, Hans Petter Mortensholm. – Vi kan også pålegge at de gjennomfører tiltak vi syns er nødvendige.

Kilde: https://www.kystverket.no/nyheter/oljefunn-i-trondelag/

Publikumsobservasjoner

NOFO har også opprettet en publikumstjeneste der funn av oljeklumper kan meldes inn. Publikum oppfordres til å rapportere eventuelle observasjoner via denne tjenesten, ta gjerne bilder - men ikke håndtere oljeklumpene selv.

Registrering av observasjoner kan du gjøre her

Kontaktinformasjon:

Kristin Ballantine, kommunikasjonsrådgiver: 98463368/ kristin.ballantine@kystverket.no

Hans Petter Mortensholm, direktør for miljøberedskap: 41674904/ hans.petter.laahne.mortensholm@kystverket.no