Politiet på Fosen, Fosen brann- og redningstjeneste og Ørland kommune redegjorde for hendelsesforløpet og hvordan lyngbrannen ble håndtert. I møtet ble det også løftet frem hva som fungerte godt under innsatsen, blant annet gode forberedelser og godt samarbeid mellom aktørene. Bruken av grendakontakter og ungdomshus trekkes frem som positivt.

Samtidig ble det pekt på forbedringsområder, særlig knyttet til informasjonsarbeid og bemanning, spesielt på natt. Rutiner for evakuering av husdyr ble også tatt opp. Behovet for øvelser knyttet til større lyng- og skogbranner ble også understreket.
Etter presentasjonene fikk innbyggerne anledning til å stille spørsmål og komme med innspill til videre forbedring av beredskapen.
Takk til ungdomslaget for kaffe og tilrettelegging under folkemøtet.